Home » Poradniki, Newsy, Informacje » Czyżby Amerykanie przymierzali się do uregulowania rynku suplementów diety?

Kliknij w odnośnik z listy, by przejść do wybranej treści

Czyżby Amerykanie przymierzali się do uregulowania rynku suplementów diety?

Amerykański rynek suplementów jest ogromny. To właśnie tutaj produkcja preparatów wspomagających odchudzanie, poprawiających kondycję włosów czy paznokci, przywracających równowagę hormonalną osiąga wysoki poziom. Ogrom suplementów sprawia jednak, że dość ciężko to wszystko kontrolować. A to sprawia, że na rynek trafiają albo oszukane, albo niebezpieczne preparaty.

Na szczęście Amerykanie przymierzają się do uregulowania rynku suplementów diety, na których panuje spory chaos. Chociaż nie można mówić o „samowolce”, tak naprawdę nie zawsze ma się pewność, że suplementy diety zawierają takie składniki jak na etykiecie lub nie są one w 100% czyste.

Czas uregulować suplementy diety

Zdaniem Edwarda Bednarczyka z University at Buffalo, „amerykański rynek suplementów diety to Dziki Zachód”. Uważa on, że FDA (Food and Drug Administration) już dawno powinno zająć się tą kwestią, w celu uregulowania wyższego standardu w zakresie ziołowych suplementów.

A co cała afera?

Okazuje się, że na amerykańskim rynku suplementów diety wcale nie jest kolorowo. Nowojorskie biuro Prokuratora Generalnego oskarżyło GNC oraz trzech innych dużych producentów o sprzedaż skażonych lub zafałszowanych suplementów diety.

Teraz Amerykanie dążą do tego, by wprowadzić nowe procedury badawcze, dzięki którym będzie można precyzyjniej kontrolować wypuszczane na rynek suplementy diety.

To nie pierwsze takie przypadki

Informacje opublikowane w BMC Medicine w 2013 roku wskazują, że fałszowanie suplementów diety oraz sprzedawanie preparatów zawierających zanieczyszczone składniki zdarzały się już w przeszłości.

Przeanalizowano 44 ziołowych suplementów i okazało się, że tylko 48% preparatów zawierało substancje zgodne z informacjami podanymi na etykiecie. Z kolei 59% zawierało wypełniacze lub zanieczyszczone substancje, o których nie było mowy.

Najgorsze jest to, że ludzie nie są świadomi takich oszustw. Dają się nabrać, bo takie suplementy diety kuszą niską ceną i wysoką skutecznością działania. Tymczasem zażywanie takich preparatów jest niebezpieczne i nie przynosi żadnych efektów. Dlatego też konieczne jest, by FDA zabrało w tej sprawie głos. Głos, który będzie odgórnym nakazem stosowania zupełnie nowych standardów pozwalających na kontrolowanie wychodzących na rynek suplementów.

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opisane Składniki