Home » Skrzyp polny » Skrzyp polny – właściwości i wpływ nie tylko na włosy, skórę paznokcie

Skrzyp polny – właściwości i wpływ nie tylko na włosy, skórę paznokcie

Można go znaleźć dosłownie wszędzie: porasta łąki, rowy, uprawy, pola – to bardzo powszechnie występujące zioło. Powszechne do tego stopnia iż większość z nas traktuje je jako chwast. Z drugiej strony jednak każdy kto widział skrzyp w naturze i każdy, kto próbował pozbyć się go z własnego ogródka na pewno przyzna iż roślina ta jest niezwykła. Skrzyp polny z racji swoich właściwości to roślina wytrzymała, silna, mocna, doskonale radząca sobie z suszą i wilgocią, rosnąca nawet na piaskach. Już to powinno nam dać do myślenia – sam będąc mocnym skrzyp wzmacnia – choć wcale nie jest to tak oczywiste.

Faktem jest jednak to, że skrzyp polny z dawien dawna wykorzystywany jest w celu zyskania poprawy wyglądu skóry, paznokci i włosów. To chyba najbogatsze źródło łatwo przyswajalnej krzemionki co czyni zeń roślinny eliksir młodości.

Podstawowe właściwości skrzypu polnego

Działanie skrzypu określa się mianem remineralizującego i regenerującego. Cóż to oznacza? Przede wszystkim to, iż dostarczając flawonoidów, potasu i krzemu przyczynia się do poprawy gospodarki minerałami i do lepszej regeneracji tkanek. Krzem jest minerałem bardzo potrzebnym tkankom nazywanym tkankami szybko rosnącymi – zalicza się do nich tkanki skóry, włosów i paznokci. Krzem jest minerałem śladowym, a wraz z wiekiem organizm traci zdolność do przyswajania go przez co należy go dostarczać nieco więcej niż dotychczas.

Jak działa skrzyp polny i zawarty w nim krzem?

Przede wszystkim możemy zawdzięczać im doskonałą kondycję skóry, włosów i paznokci. Regularne picie naparów ze skrzypu polnego bardzo dobrze wpływa na większość tkanek. Włosom nadaje połysk, paznokciom moc, a skórze? Skórę chroni przed zmarszczkami. Dodatkowo warto wiedzieć, iż skrzyp uważany jest za jeden ze środków najskuteczniej zapobiegających siwiźnie – dokładnie tak – skrzyp może powstrzymać siwienie włosów.

Krzem zawarty w tym ziółku odgrywając niezmiernie istotną rolę w procesach mineralizacji kości stanowi ważną barierę ochronną przed urazami, oraz przyspiesza gojenie się złamań bądź innych uszkodzeń w obrębie naszego szkieletu.

Warto też wiedzieć, że krzem oddziałuje ogólnoustrojowo tj. uważa się, że przyczynia się do zwiększenia naszej odporności i szczególnie dobrze chroni nas przed grzybicami oraz bakteriami.

Skrzyp polny właściwości inne niż „włosotwórcze”

Jeśli chodzi o skrzyp polny właściwości tej rośliny sprawiają, że jest też doskonałym remedium na niektóre stany zapalne i choroby w obrębie dróg oddechowych, układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego. Ceni się go również w profilaktyce miażdżycy tętnic. Dzięki krzemowi naczynia krwionośne zyskują większą elastyczność (a raczej nie tracą jej wraz z wiekiem), natomiast flawonoidy zapobiegają odkładaniu się w naczyniach cholesterolu.

Jeśli często zdarza się wam opuchlizna nóg również możecie sięgnąć po skrzyp. Idąc dalej tym tropem – skrzyp wydaje się być jednym z ziółek wspomagających walkę z cellulitem.

Skrzyp polny w aptekach

Skrzyp wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych mających na celu głównie poprawę wyglądu skóry oraz stanu włosów i paznokci. Takie herbatki można kupić w aptekach, choć panie aptekarki częściej polecają mieszanki (są droższe).

Skrzyp polny w tabletkach

Właściwości skrzypu polnego są na tyle znane i cenione, że dodaje się go przede wszystkim do tabletek wzmacniających skórę włosy i paznokcie.

Najlepszą i najsilniejszą mieszanką ze skrzypem jest ⇒ bestsellerowy Profolan, zwalczający łysienie androgenowe.

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Opisane Składniki